Camus, Albert: Prvý človek - Postrehy

Autor: Radoslav Valkovič | 11.8.2014 o 0:00 | (upravené 11.8.2014 o 19:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  147x

Slovenský spisovateľ, 1995, preklad: Igor Navrátil

 

Veľmi náročná kniha, musel som si ju dávkovať po tridsiatich stranách denne, aby som to precítil; a zároveň tak krásna. Náročnou ju robia zhutnené vety, plné informácií, opisov postáv, prostredia, vlastností ľudí, ktorých mladý Camus v Afrike stretáva.

Je silno autobiografická: Camus sa v nej skutočne obnažuje, popisuje svoj život od narodenia cez život v Alžíri (kde vládne chudoba, láskavá matka a krásna obloha), až po štúdium na lýceu.

Camus ma už dlhé roky pripriťahuje, povznáša môjho ducha a inšpiruje ma. Do konca týždňa nechcem nič iné čítať, nech si to v duši uložím.

Zároveň musím povedať, že je tak neuchopiteľná; keď si už myslím, že som vypovedané pochopil, stratím sa a musím riadok, vetu, odstavec čítať odznova, odznova, znovu a znovu - Camus je nielen remeselne podkutý rozprávač, ale aj veľký filozof, ktorý vás jemne navedie tam, kde chce - mnohokrát do slepej uličky, kde si už ako čitateľ musíte pomôcť sám, čítať znova už zdanlivo prežuté, zastaviť sa a rozmýšľať.

Zaujal ma užvzťah jeho rodiny k náboženstvu: na strane 106 píše o svojej matke: "...bola jedinou osobou v rodine, u ktorej by ste podľa jej láskavej povahy usudzovali, že je veriaca, ale práve tá láskavosť bola jej jedinou vierou."

Camus sa príkladne obnažuje vo vete na strane 20, kde píše: "Teraz mu zostalo len srdce naplnené úzkosťou, dychtivé po živote, vzbúrené proti smrteľnému poriadku sveta..." Je v tom všetko, čo Camusa charakterizuje: úzkosť, dychtivosť po živote - nezlomná vôľa žiť, vzbura; filozofiu vzbury rozviedol vo svojom filozofickom diele: Vzbúrený človek (Slovenský spisovateľ, 2004, preklad: Ladislav Franek).

Pôvodne som chcel napísať aj recenziu pre médiá, ale neodvažujem sa: Prvý človek je tak nádherný a zároveň zložitý, že by som sa bál povrchnosti a prvoplánovosti - možno po druhom čítaní sa odvážim niečo aj publikovať.

Radoslav Valkovič (15.3.2012)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?